Golenie twarzy na mokro to pewnego rodzaju rytuał i usługa wykonywana w nowoczesnych barber shopach. Dla mężczyzn to chwila relaksu często porównywalna do „męskiego spa”. Barberzy do tej czynności zwykle wykorzystują akcesoria tj. brzytwa, pędzel, ostrza, miseczka, mydło lub krem, woda po goleniu, pre-shave oil, ręcznik i urządzenie do podgrzewania, ałun itd. Ta metoda golenia na mokro jest nieco dłuższa, ponieważ dzieli się na różne etapy, które wymagają zastosowania różnych narzędzi. Natomiast dużą zaletą tej techniki oprócz efektywnego cięcia poprawiającego wygląd jest to, że skóra będzie w dużo lepszym stanie. A jak wiemy, dla wielu mężczyzn codzienna pielęgnacja zarostu staje się mało przyjemna. Wynika to zazwyczaj z późniejszy problemów pojawiających się zaraz po goleniu na sucho.
Golenie twarzy na mokro czy na sucho?
Poprzez golenie twarzy na sucho rozumiemy użycie pianki i jednorazowych maszynek. Czynność ta polega na usunięciu włosków za pomocą ostrza i zazwyczaj odbywa się w domowym zaciszu bez wcześniejszego przygotowania. Dlatego ten sposób często skutkuje podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry oraz wrastaniem włosków. Natomiast w przypadku golenia na mokro, zanim przystąpi się do tej czynności, nakładany jest kompres z ciepłego ręcznika. To z kolei sprawia, że otwierają się pory, więc zarost zostaje zmiękczony a skóra bardziej elastyczna. Dzięki czemu nie jest narażona na niekorzystne czynniki. Dodatkowo aplikowany płyn lub olejek pozwoli skórze na dłuższe zatrzymanie ciepła, a brzytwie na precyzyjne i gładkie ruchy. Podsumowując, golenie przyniesie dla mężczyzn wiele korzyści wizerunkowych, jak i pielęgnacyjnych. W końcu panowie macie jedną twarz, więc prawidłowe golenie i dbałość o stan skóry to najprostszy sposób, aby maksymalnie wykorzystać jej możliwości.
Jak robią to barberzy?
Należy pamiętać, że idąc do profesjonalnego barbera, możemy być pewni, że usługa będzie wykonana w prawidłowy i schludny sposób. Zadaniem golibrodów jest sprawna praca brzytwą, jednocześnie dostarczając każdej usłudze męskiego klimatu. Podczas golenia twarzy na mokro barberzy wykorzystują wszelkie niezbędne narzędzia, zaczynając od gorących okładów w formie ręcznika z dodatkiem olejków. Gdy skóra zostanie dobrze nawilżona, nakładany jest żel do golenia lub mydło za pomocą pędzla, w zależności od potrzeb klienta. Przy goleniu skóra zostaje naciągana w celu bardziej precyzyjnej pracy brzytwą. Na koniec nakładany jest krem po goleniu, a następnie wklepywana woda kolońska dla lepszej celebracji chwili.