Golenie głowy i jej pielęgnacja
Na golenie głowy decydują się głównie mężczyźni ze względów estetycznych, ponieważ pozwala im to zachować pożądany wygląd. Dla niektórych to niemal konieczność, ponieważ z wiekiem u większości panów zaczyna się proces łysienia wraz z nierówną siwizną. Ponadto w przypadku sportowców na pewno wygodniejsze będą krótsze fryzury lub zgolona głowa na przysłowiowe zero. Czasem wpływ na decyzję u mężczyzn ma przynależność do konkretnych subkultur w celu wyrażenia swoich poglądów. A niektórzy robią to po prostu ze względu na wygodę. Jednakże nawet ogolona głowa, aby dobrze się prezentowała, wymaga odpowiedniej i regularnej pielęgnacji. Tutaj niestety u większości mężczyzn ten fakt zostaje pominięty, więc my jako specjaliści w dziedzinie strzyżenia i golenia brody, a także i głowy podpowiemy, dlaczego warto zadbać o pielęgnację.
Golenie głowy w domu czy u barbera?
Przy goleniu głowy dość istotne jest, aby przy tej czynności zastosować odpowiedni sprzęt, który powinien być dostosowany do całkowitego usuwania włosów. Aby uniknąć zbędnych podrażnień, należy użyć kosmetyków, które ułatwią w delikatny sposób i bez uszkodzenia skóry zgolić głowę. W związku z tym dobrym rozwiązaniem będzie wybrać tutaj jednego z lepszych barberów, ponieważ nie będziesz musiał się martwić o sprzęt i kosmetyki. Natomiast jeśli chcesz ogolić głowę samodzielnie, pamiętaj aby zrobić to przy użyciu odpowiednich narzędzi. Przy dłuższych włosach najlepiej zainwestować w golarkę, która tnie na 0 lub pomoże skrócić włosy do maksymalnie 3 mm. Potem należy użyć maszynki lub żyletki w celu usunięcia wszystkich włosków. Przed rozpoczęciem golenia głowy polecamy wziąć prysznic lub nałożyć ciepły okład z ręcznika. Takie zastosowanie pozwala usunąć zanieczyszczenia, jednocześnie zmiękczając włoski i skórę.

Jak zachowuje się skóra głowy po goleniu?
Ogolona głowa wykazuje tendencje do przesuszania się, ponieważ skóra pozbawiona włosów mniej się przetłuszcza. To z kolei może doprowadzić do łuszczenia się naskórka. Dodatkowo zostaje wystawiona na czynniki zewnętrzne, gdyż wyzbyliśmy się naturalnej ochrony, którą były włosy. W następstwie tego działania zaczyna pojawiać się szybsze twardnienie i znaczny przyrost martwego naskórka. Co więcej, skóra głowy staje się podatna na zaskórniki i inne niedoskonałości oraz oparzenia słoneczne.
Pielęgnacja ogolonej głowy jest ważna
Teraz już powinieneś wiedzieć, dlaczego ogolona głowa również wymaga właściwej pielęgnacji. Mimo że na początku mogłoby się wydawać inaczej, no bo po co? Skoro to włosy wymagają odpowiedniej dbałości o kondycję. Tak jak w przypadku skóry całego ciała, skóra głowy także potrzebuje oczyszczania, nawilżania, peelingu, ochrony, a nawet masażu.
- Po goleniu najlepiej sprawdzą się dedykowane kremy bądź balsamy, ponieważ zapobiegają ewentualnym przesuszeniom czy podrażnieniom. Dodatkowo regulują poziom sebum, zapobiegając błyszczeniu się skóry głowy.
- Mycie łysej głowy powinno wykonywać się rzadziej, pamiętając o tym, aby kosmetyki dostosować do rodzaju skóry. W tym przypadku najczęściej będą to szampony nawilżające lub przeciwłupieżowe dla mężczyzn ze skłonnością do łupieżu.
- Warto od 1 do 2 razy w tygodniu złuszczyć drobinki martwego naskórka za pomocą np.: drobnoziarnistego lub enzymatycznego peelingu do twarzy. Jednocześnie drobinki wykonają lekki masaż, dzięki czemu skóra głowy zostanie ukrwiona, dotleniona oraz odżywiona. W efekcie czego zostaną pobudzone naturalne procesy naprawcze, dzięki czemu będzie mniej podatna na czynniki zewnętrzne. Podsumowując skóra głowy stanie się wzmocniona i uelastyczniona.
- Kluczowa jest również ochrona przeciwsłoneczna- kremy i filtry z wysokim SPF, które zapewnią ochronę przed poparzeniem i wysuszeniem.