Odrodzenie i trudności po II wojnie
Po II wojnie światowej fryzjerstwo męskie zaczynało powracać i ponownie stawiać pierwsze kroki na rynku krajowym. Początki jednak nie były łatwe. Fryzjerzy męscy musieli zderzyć się z nową rzeczywistością i ciągłymi problemami. Za sprawą Hilarego Minca, którego celem było usunięcie i likwidacja wszystkich prywatnych działalności. Zakłady, sklepy, firmy, salony fryzjerskie i wiele innych firm były zabierane właścicielom pod byle jaki powodem. Mimo tego fryzjerstwo męskie nie znikło z rynku. Jednak to nie był koniec problemów. W latach 1989-2014 zaczęły pojawiać się duże firmy, które kierowały swoje usługi wyłącznie sektorowi damskiemu, więc coraz to bliżej szykował się upadek dziedziny fryzjerstwa męskiego. Kolejno zmieniono reformę szkolnictwa i 2 odrębne dziedziny (fryzjer męski, fryzjer damski) połączono w jedno fryzjerstwo z naciskiem na edukację bardziej w kierunku fryzjerstwa damskiego. Coraz szybciej barbering tracił na znaczeniu. Nie prowadzono edukacji i szkoleń. Nie sprzedawano też męskich kosmetyków i narzędzi. Klienci mieli małe wymagania, więc potrafili strzyc się sami i nie potrzebowali takich usług, jakie mamy obecnie. Dla nich liczył się czas, prostota i pieniądze, aby jak najmniej wydać. To spowodowało, że fryzjerzy męscy
zaczęli rezygnować z zawodu.
Przełom w barberingu
Pierwszym przełomem, w którym widziano odrobinę ziarnka nadziei były irokezy. Natomiast dopiero ruch hipsterów z Brooklyny spowodował ponowne ożywienie i wszystko zaczęło iść w dobrym kierunku. Wyznaczników mody pojawiało się już znacznie więcej. Dlatego każdy chciał wyrażać swoją przynależność do danej subkultury. To spowodowało, że Bread shop z Warszawy sprowadził do polski marki brodowo – włosowe. W końcu na półkach sklepowych pojawiły się produkty dedykowane dla mężczyzn, czyli te wszystkie charakterystyczne pomady, pasty i odżywki. Chwile później zaczęły powstawać nowe Barber shopy. Zaczęto coraz bardziej interesować się tematyka fryzjerstwa męskiego. To spowodowało, że zaczęły pojawiać się pierwsze plakaty i szkolenia dotyczące barberingu. Mężczyźni coraz częściej wykazywali zainteresowanie odnośnie do poprawy swojego wyglądu. Wtedy już prawie każdy chciał o siebie zadbać, a szczególnie gdy pojawiła się moda na drwalowych mężczyzn z pokaźną i elegancką brodą. Mimo dużych trudności i zmagań znowu pojawiły się miejsca, które koncentrują się wyłącznie na poprawie męskiego wizerunku. Fryzjer męski/Barber shop to już codzienność, a nie coś niepożądanego.
Jak wygląda to obecnie?
Obecnie fryzjerzy męscy pracujący w barber shopach to specjaliści w swej dziedzinie. Mają wszystko, co potrzebne by przeobrazić wygląd każdego mężczyzny. Stylizacja brody, wąsów czy włosów to dla nich chleb powszedni. Stale się szkolą i tworzą klimatyczne miejsca, w których dokonują magii. Barber shopy to nie są zwykłe miejsca to przestrzeń, gdzie mężczyzna może się zrelaksować w typowo męski gronie. Kto korzystał z usług barbera, wie jak to wygląda w rzeczywistości.